Sclerodermia.org

Фибромиалгия

Фибромиалгията, известна още фибромиалгичен синдром, е хронично състояние, което се характеризира с болка, появяваща се по цялото тяло.

Симптоми

Симптомите на фибромиалгия включват болки в мускулите и ставите, силна умора, нарушен сън и много други, включително:

  • Болка и скованост в цялото тяло
  • Умора и изтощение
  • Повишена чувствителност към болка
  • Нежност при допир
  • Трудно заспиване/несвеж сън – събуждане уморен и скован
  • Сексуална дисфункция
  • Смущения в настроението
  • Безпокойство/психологически стрес
  • Проблеми с умствените процеси (известни като „мозъчна-мъгла“) – когнитивни проблеми, включително липса на концентрация, временно увреждане на паметта и объркване на думи
  • Непохватност и световъртеж
  • Сухота в устата, очите и носа
  • Главоболие – вариращо от обикновено до мигрена
  • Синдром на раздразнените черва – състояние на храносмилането, при което се редуват диария и запек, понякога е придружено от стомашна болка, подуване на корема или гадене
  • Алергии и химична чувствителност
  • Свръхчувствителност към промени във времето (студено-топло) и към шум, ярка светлина, дим и други фактори на околната среда

Името фибромиалгия е съставено от “фибро” – фиброзни тъкани, като сухожилия и ставни връзки; “ми” – мускули; и „алгия“ – болка. Умората варира от общо чувство на умора до изтощение от грипоподобно заболяване. Може да идва и да си отива и хората внезапно да се почувстват изтощени и лишени от всякаква енергия – сякаш някой току-що е „издърпал щепсела“. Болката обикновено се усеща като дифузна болка или парене, често описвана като „болка от главата до петите“. Може да се влоши в определени моменти и може също така да промени местоположението, като обикновено става по-тежко в частите на тялото, които са най-активни.

Фибромиалгията може да се появи сама по себе си или заедно с форми на артрит или други автоимунни състояния, включително склеродермия. Въпреки че никога не е фатално, обикновено справянето с него е трудно и може да причини значително увреждане и нарушаване на качеството на живот. Освен това може да доведе до депресия и социална изолация.

Фибромиалгията е често срещано заболяване, повече от ревматоидния артрит, и може да бъде дори по-болезнено. Хората с леки до умерени случаи на фибромиалгия обикновено могат да живеят нормален живот, ако предприемат подходящо лечение.

Ако обаче симптомите станат тежки, може да стане все по-трудно продължаването на работа или да участието в социални дейности по същите начини, както преди.

Какво причинява фибромиалгия?

Фибромиалгията често се развива след някакъв вид травма, която действа като отключващ фактор, например падане или автомобилна катастрофа, вирусна инфекция, раждане, операция или емоционално събитие. Понякога състоянието започва без очевиден отключващ фактор. Действителната причина за фибромиалгия все още не е установена. През последните години обаче изследванията доведоха до някои открития за това състояние. Например, вече е известно, че повечето хора с фибромиалгия са лишени от дълбок, възстановителен сън. Настоящите проучвания могат да открият как да се подобри качеството на съня и някои от предписаните лекарства са специално насочени към справяне с този проблем.

Изследванията също така идентифицират дефицит на серотонин в централната нервна система, съчетан с трикратно увеличение на невротрансмитерното вещество P, което се намира в гръбначномозъчната течност и предава сигнали за болка.

Ефектът е нарушена сензорна обработка. Мозъкът регистрира болка, когато другите могат да изпитат лека болка или скованост. Надяваме се, че повече изследвания ще открият причината и ще доведат до по-ефективни лечения.

Диагностика на фибромиалгия

Синдромът на фибромиалгията не е нещо ново, но през по-голямата част от миналия век беше трудно за диагностициране. Част от проблема е, че заболяването не може да бъде идентифицирано чрез стандартните лабораторни тестове или рентгенови лъчи. Освен това много от неговите признаци и симптоми се срещат и при други заболявания, особено при синдрома на хроничната умора.

Двама канадски лекари разработиха начин за диагностициране на фибромиалгия през 1970 г. и през 1990 г. международен комитет публикува изисквания за диагностика, които сега са широко приети.

След като други медицински състояния бъдат отхвърлени чрез тестове като пълна кръвна картина и тест за щитовидната жлеза, диагнозата фибромиалгия зависи от два основни симптома:

  1. Болка във всичките четири квадранта на тялото за най-малко три месеца, заедно с:
  2. Болка в най-малко 11 от 18 места на чувствителни точки при натиск. Чувствителните точки или области рядко се забелязват от пациента, докато не бъдат натиснати

Какво е стандартното лечение за фибромиалгия?

Няма лек за фибромиалгия и нито една терапия, която да се справи с всеки симптом. Това, което е на разположение, е широка гама както от медицински, така и от допълнителни лечения, за които е доказано, че са ефективни при справянето с определени аспекти на този комплексен синдром. Програмата за лечение може да включва комбинация от лекарства, упражнения (както за укрепване, така и за аеробна подготовка) и поведенчески техники.

Какво лекарство се използва за лечение на фибромиалгия?

Лекарството не се справя с основната причина или причини за фибромиалгия, но помага за облекчаване на симптомите. Специфичните препоръки за лечение могат да включват:

  • Трамадол е опиоиден аналгетик, препоръчван за лечение на болка. Въпреки че други възможности за лечение могат да включват прости аналгетици (като парацетамол) и други слаби опиоиди, нестероидните противовъзпалителни средства не са ефективни. Не се препоръчват кортикостероиди и силни опиоиди
  • Антидепресантите се препоръчват, защото намаляват болката и често подобряват функцията. Подходящите опции могат да включват трициклични антидепресанти като амитриптилин, както и по-нови лекарства като флуоксетин, дулоксетин и пароксетин
  • Установено е, че прамипексол, лекарство зза лечение на болестта на Паркинсон и синдрома на неспокойните крака, намалява болката при синдрома на фибромиалгия
  • Прегабалин е антиепилептично лекарство, за което също е установено, че помага за облекчаване на симптомите на болка

Има ли допълнителни лечения за фибромиалгия?

Допълнителните терапии, въпреки че не са добре тествани, могат да помогнат за справяне със симптомите на фибромиалгия. Например, терапевтичният масаж влияе на мускулите и меките тъкани на тялото и помага за облекчаване на дълбока мускулна болка. Също така помага за облекчаване на болката в чувствителните точки, мускулните спазми и напрегнатите мускули. По подобен начин миофасциалната освобождаваща терапия, която работи върху по-широк кръг от мускули, може леко да разтегне, омекоти, удължи и подреди съединителната тъкан, за да облекчаи дискомфорта.

Когнитивно-поведенческата терапия, техниките за релаксация и физиотерапията могат да помогнат на някои пациенти. Умерено интензивните аеробни упражнения поне два или три пъти седмично могат да помогнат със симптомите и въпреки че научните доказателства може да не са убедителни, ползите от упражненията за общото здраве и чувството за благосъстояние предполагат, че употребата им трябва да бъде насърчавана. Хидротерапията в отопляем басейн също може да бъде от полза.

Техники като хипноза, акупунктура и хиропрактика биха могли да помогнат за облекчаване на болката в отделни случаи, но е необходима допълнителна оценка на тези методи. Благоприятно влияе и озонотерапията, чрез своето обезболяващо, противовъзпалително и имуностимулиращо действие.

Наред с допълнителните терапии е важно всеки ден да отделяте време за почивка и релакс. Терапиите за релаксация като дълбока мускулна релаксация или упражнения за дълбоко дишане могат да помогнат за намаляване на допълнителния стрес, който може да предизвика симптоми на фибромиалгия. Редовното време за лягане също е важно.