Sclerodermia.org

Стомашна антрална съдова ектазия (GAVE)

“Диненият” стомах, който е известен също като стомашна антрална съдова ектазия или GAVE, е кървене от горната част на стомашно-чревния тракт, Характеризира с с червени петна, където лигавицата на стомаха кърви, организирани в ивици(като на диня, радиално отклоняващи се от пилора, или подредени по дифузен начин, т. н. Пчелна пита, които се наблюдават приендоскопия. Диненият стомах се среща най-често при по-възрастни жени (над 70 години), въпреки че може да се развие при мъже и жени на всяка възраст. Признаците и симптомите на динения стомах включват кръв в изпражненията, хематемеза (повръщане на кръв) и анемия.

Точната причина за динения стомах не е известна, но се диагностицира при хора с други хронични състояния като цироза (фиброза на черния дроб и лоша чернодробна функция) и други автоимунни и съединителнотъканни нарушения, като синдром на Sjogren, системен лупус еритематозус, първична билиарна цироза и други автоимунни и съединителнотъканни нарушения, като синдром на Sjogren, системен лупус еритематозус, първична билиарна цироза и системна склероза.

Диагноза

Диагнозата може да бъде предизвикателство, тъй като стомашното кървене е по-често причинено от други състояния, като стомашни язви и необичайни, разширени съдове в гърлото и стомаха (варици на хранопровода), както и някои лекарства, които могат да раздразнят стомашната лигавица, като аспирин. Тестовете за динен стомах включват:

  • Ендоскопия
  • Биопсия на стомашната лигавица
  • Ендоскопски ултразвук (ултразвукова сонда на върха на ендоскоп), компютърна томография
  • Хистологично изследване.
     

Лечение

Лечението може да бъде операция и/или лекарства за спиране или контролиране на кървенето.
 Диненият стомах обикновено се лекува с ендоскопска лазерна хирургия или аргон-плазмена коагулация. И двете процедури се извършват чрез ендоскопия. Ендоскопската лазерна хирургия използва лазерна светлина за лечение на кървящи кръвоносни съдове, докато аргон-плазмената коагулация използва газ аргон и електрически ток за запечатване на неправилна или кървяща тъкан.

В някои случаи хората могат да бъдат лекувани с определени лекарства, които помагат да се спре или контролира стомашно-чревното кървене. Кортикостероиди, транексамова киселина и хормонална терапия (с естроген и прогестерон) са били използвани за лечение на динения стомах с известен успех.
За сега обаче лекарствената терапия не се счита за достатъчна алтернатива на инвазивния подход.

Ако кървенето е тежко, може да се наложи кръвопреливане по време на диагнозата, за да се контролира кървенето. Може да се препоръчат допълнителни трансфузии, ако стомашно-чревното кървене не може да бъде спряно или контролирано.

Дългосрочна перспектива

Прогнозата или дългосрочната перспектива за хората с динен стомах варира. Някои хора имат продължително или повтарящо се стомашно-чревно кървене, дори след лечение. Тези случаи често се считат за “зависими от трансфузия”, тъй като обикновено са необходими редовни кръвопреливания. Други засегнати хора реагират добре на терапията и нямат допълнителни епизоди на кървене.