Сърдечна функция
Сърцето е един от органите, пряко засегнати от склеродермията.
Важно е да проверявате сърдечната функция ежегодно, тъй като сърдечните промени могат да се развият без забележими симптоми. Нередовният сърдечен ритъм често се проявява без симптоми и може да остане незабелязан с години.
Какви изследвания се правят за наблюдение на сърдечната дейност?
При провеждане на тест с електрокардиограма се прикрепят сензори към гърдите ви и по един на всяка ръка и крак за кратък период от време, за да открият електрическите сигнали, генерирани от сърцето Ви. При ехокардиограмите гел се нанася върху гърдите ви и кардиологът сканира гърдите Ви с помощта на малка сонда. Магнитният резонанс на сърцето се базира на принципа на радиовълни, възникващи в хомогенно магнитно поле,чрез които се създават подробни изображения на сърцето, които могат да оценят мускулните увреждания, фиброза и сърдечната функция.
Как се провеждат изследванията?
Наред с обичайните тестове като наблюдение и проследяване на кръвното налягане и кръвни тестове за холестерол, електрокардиограмата (ЕКГ) може да открие промяна вскоростта и ритъма на сърцето, което може да означава фиброза на сърдечния мускул. Друго изследване, което ще Ви бъде предложено е ехокардиограмата. То предоставя информация за структурата и работата на Вашето сърце и позволява оценка на дебелината на стената. Може също така да оцени вероятността от ПАХ. Могат да се извършат и други тестове за структурата и функцията на сърцето, като сканиране с магнитно-резонансна томография на сърцето (МРТ), наричано ядрен-магнитен резонанс.
Какво означават резултатите?
Ако се установят признаци на сърдечно заболяване, Вашият лекар може да пожелае да започне лечение с лекарства като бета-блокери, кръворазреждащи или статини.
Ако забележите някакви симптоми преди планирания тест – като дискомфорт в гърдите, сърцебиене или подути глезени – уведомете Вашия лекар, който може да проведе тестването по-рано от предварително планираното.