Sclerodermia.org

Системна склероза и храносмилателния тракт

 

Стомашно-чревният тракт често е засегнат при системна склероза. При до 90% от пациентите с PSS стомашно-чревният тракт ще бъде засегнат под някаква форма, което може да възникне във всеки момент и да прогресира с времето. Всеки участък от него може да бъде засегнат и въпреки че симптомите могат да варират значително, налични са ефективни лечения, които да Ви помогнат да ги държите под контрол. 

Стомашно-чревният тракт минава от върха (устата) до опашката (ануса). Позволява приемането, смилането и усвояването на храната и изхвърлянето на отпадъците под формата на фекалии. Храната се задвижва чрез координирани контракции на мускулите в стената на червата (перисталтика). При системна склероза удебеляването на чревната стена и атрофията (изтъняването) на мускулите могат да доведат до това, че мускулите на храносмилателната система не работят както трябва. Това е известно като дисмотилитет. 

Как системната склероза може да повлияе на стомашно-чревния тракт?

Устата: 

Изтъняването на горната устна и ограниченото отваряне на устата могат да причинят дискомфорт при хранене. Сухотата в устата също може да повлияе на здравето на зъбите. Друг признак е и т. нар. “телеангиектазия” – разширени венули (малки кръвоносни съдове), образуващи дребни петна по кожата, лигавиците и в устата, които понякога кървят.  

Хранопроводът: 

Хранопроводът е органът, свързващ устата със стомаха. Той е засегнат при повечето пациенти със системна склероза (80-90%), въпреки че това не винаги причинява някакви конкретни симптоми.

Гастро-езофагеален рефлукс възниква, когато киселината от стомаха се плъзга обратно по хранопровода, което може да доведе до други усложнения като езофагит, стриктури (стеснение) поради фиброза и езофагит на Барет (промени на лигавицата, които изискват наблюдение, тъй като има риск от развитие на злокачествени промени). Типичните симптоми включват затруднено преглъщане, стомашни киселини и рефлукс. Тежкият рефлукс може също да доведе до разливане на киселина в белите дробове, което може да влоши всяко белодробно засягане. 

Стомахът: 

Стoмахът е по-рядко засегнат от системната склероза. Двете основни характеристики са: 

  • Съдови лезии (напр. стомашна антрална съдова ектазия (GAVE) известна още като „стомах тип диня“. Характеризира се с разширени съдове, които могат да доведат до скрито (окултно) кървене Описанието е типично за стомашна антрална съдова ектазия (GAVE), известна още като „стомах тип диня“. Характеризира се с разширени съдове, които могат да доведат до скрито (окултно) кървене – остро илихронично и съответно да се развие анемия.  
  • Забавено изпразване на стомаха с подуване поради дисмотилитет, което може да допринесе за рефлукс. 

Тънките и дебелите черва: 

Тънкото черво абсорбира хранителни вещества от храната, която се усвоява, докато основната функция на дебелото черво е да реабсорбира вода и соли, които са били секретирани от останалата част от червата, както и изхвърлянето на отпадъците. Както тънките, така и дебелите черва могат да бъдат засегнати по няколко начина, включително намалено движение, намалена абсорбция (на различни минерали/витамини/желязо/мастни киселини) и свръхрастеж на бактерии. 

Аноректум: 

Ректумът е предназначен да задържа изпражненията до изпразване на червата, като поддържа континенция с помощта на аналните сфинктери. Ако аноректалното засягане при склеродермия не се управлява ефективно, това може да доведе до ректален пролапс и изтъняване на аналния сфинктер, както и до инконтиненция. 

Симптоми

Индивидуалните симптоми ще зависят от това коя част от стомашно-чревния тракт е засегната. Ранните признаци може да изглеждат доста неспецифични, като киселини или липса апетит. Ако започнете да забелязвате промени, важно е да уведомите лекаря си, защото ако се игнорират и не се лекуват, състоянието Ви може да се влоши. 

Общите симптоми включват: 

  • Рефлукс / Киселини 
  • Затруднено преглъщане 
  • Загуба на апетит 
  • Подуване на корема 
  • Гадене 
  • Диария 
  • Запек 

Ако са засегнати червата Ви, специфични симптоми могат да бъдат: 

  • Гадене и повръщане 
  • Подуване на корема 
  • Повишени газове  
  • Болка 
  • Диария 
  • Запек (засягане на дебелото черво) 

Ако е засегнат Вашият аноректум, специфични симптоми могат да бъдат: 

  • Повишена честота на изхождане 
  • Запек 
  • Трудности при изпразването 
  • Фекална инконтиненция  

Диагноза

Изследванията са съществена част от управлението на системната склероза. По този начин могат да се открият признаци на засягане на стомашно-чревния тракт на ранен етап. Вашият лекар може да диагностицира засягането на стомашно-чревния Ви тракт при системна склероза, като попита за медицинската ви история, за да получи информация за признаците и симптомите, както и за възможните рискови фактори. Съответните тестове са описани по-долу. 

Гастроскопия

Процедура, извършвана обикновено под  упойка, при която гъвкав гастроскоп (наричан още ендоскоп) се прокарва през устата надолу в стомаха. Педиатричен гастроскоп, който е по-малък, може да се използва за минимизиране на дискомфорта. Позволява директен оглед на хранопровода, стомаха и първата част на тънките черва. Може да се направи биопсия (извличане на клетки) от лигавичните повърхности, за да се оценят евентуални промени. 

Съвременния астроскоп (ендоскопа) има няколко основни части: 

  • Работна част приличаща на маркуч, която се въвежда през устата на пациента. Дължината е около 1 метър, а диаметъра – под 1см (по-тънък от човешки пръст). Вътрешността на тази част съдържа различни канали(портове) – за подаване на светлина и въздух, за аспирация, за въвеждане на инструменти. Чрез въвеждане на различни инструменти се извършват множество процедури – вземане на тъкан за микроскопско изследване (биопсия), спиране на кървене, изрязване на полипи и др. 
  • Контролна глава, чрез която лекарят управлява движението на апарата и извършва всички манипулации 
  • Кабел за свързване към видео екран 

Физиологични изследвания на хранопровода 

Това включва малка сонда, преминаваща от носа или устата към стомаха. Киселинен (рH) тест при киселинен рефлукс е изследване, което се извършва за измерване на pH или количеството киселина, което се връща в хранопровода от стомаха обикновено за период от 24 часа.  

Езофагографията 

Езофагографията представлява рентгеново изследване на хранопровода. Този вид рентгеново изследване обаче не прави само статични снимки. Езофагографията е флуороскопия, специализирано динамично рентгеново изследване, при което се извършва заснемане на видео на живо на хранопровода по време на преглъщане. Този метод позволява наблюдаването в реално време как течности и храна преминават през хранопровода. 

 Тези области на тялото обикновено не могат да се видят на рентгенови изображения, така че трябва да се поглъща контрастен материал – бариев сулфат. Това позволява на лекаря да оцени повърхностните промени, докато контрастното вещество преминава през хранопровода и стомаха. Изображенията се правят, докато се поглъща течността и докато тя преминава в стомаха. Рентгенологът може да провери хранопровода и стомаха и да види колко добре течността се движи през тях. Изследването позволява откриването на функционални проблеми като дисфагия (затруднено преглъщане), гастроезофагеален рефлукс, дивертикули или други структурни аномалии.Прочети още на: Езофагографията представлява динамично рентгеново изследване на хранопровода. 

Езофагеална манометрия 

Езофагеалната манометрия е тест, използван за измерване на налягането в различни отдели на хранопровода и функционирането на мускулите на хранопровода и сфинктера, водещи до стомаха. Това показва колко добре работят мускулите, докато храната и течностите преминават от устата към стомаха. 

Ядрено-магнитен резонанс 

ЯМР използва мощно магнитно поле, радиочестотни импулси и компютър, за да създаде подробни снимки на вътрешността на тялото. Това сканиране може да се използва за оценка дали стомашно-чревният тракт е включен в системна склероза. Понякога хората се инжектират с багрило (контрастна среда), за да направят изображенията по-ясни. Процедурата (извършва се от рентгенолог) е безболезнена, но малко неудобна, тъй като трябва се лежи в дълга тръба за около 30 минути. Важно е, че сканиране може да се направи САМО при отсъствие на всякакъв вид метал по тялото (т.е. зъбни шини или метални пластини). При магнитния резонанс пациентите нямат никакво облъчване защото ЯМР не използва радиация (рентгенови лъчи). 

Дихателен тест с водород и лактулоза 

Това изисква поглъщане на воден разтвор на лактулоза и тестване за серийни проби от дъха в продължение на няколко часа като се измерва количеството издишан водород. Това може да се предприеме в случаи на съмнение за свръхрастеж на бактерии в тънките черва. 

Аноректални физиологични изследвания 

Това са тестове, които проверяват функцията и структурата на аналните сфинктери и ректума и включват малка сонда, поставена в края на аналния канал.

Видове лечения

Има няколко налични лечения за засягане на стомашно-чревния тракт при системната склероза и най-добрият вариант винаги ще зависи от Вашата индивидуална ситуация. 

Може да страдате от лош перорален прием и загуба на тегло. Консумирането на малки, но чести хранения и хранителни и витаминни добавки може да помогне на много пациенти. Понякога са необходими по-екстремни подходи, ако страдате от тежка загуба на тегло и недохранване и не можете да се храните адекватно през устата, като например поставяне на малка сонда в стомаха, назогастрална сонда (където тръба се вкарва през носа и гърлото в стомаха), перкутанна ендоскопска гастростомия (PEG; където гъвкава тръба за хранене се поставя през коремната стена и в стомаха) или интравенозно хранене (катетър, поставен във вените). 

Рефлуксът може да се лекува с лекарства, специално предназначени за това (инхибитори на протонната помпа и антиациди, напр. Gaviscon Advance, Rennies). Ако страдате от дисмотилитет (затруднения при преглъщане, гадене, повръщане), това може да бъде подпомогнато с прокинетични лекарства, като домперидон, метоклопрамид и прукалоприд. 

Стомашна антрална васкуларна ектазия (GAVE или кървене от стомаха) може да бъде облекчена с добавки с желязо (таблетки или интравенозна форма) или ендоскопско лечение с термични/радиочестотни методи за спиране на точките на кървене. 

Свръхрастежът на бактерии в тънките черва може да се управлява с антибиотици. Може да се наложи единичен курс или циклични курсове и това до голяма степен зависи от честотата и тежестта на вашите симптоми. Коригирането на вашата диета също може да помогне за облекчаване на симптомите на свръхрастеж на бактерии. 

Запекът и диарията могат да се управляват симптоматично, но е необходима разумна употреба, тъй като някои хора могат да получат както запек, така и диария. 

Понякога може да се наложи почивка на червата при тежки случаи на немеханична чревна обструкция. Това често изисква медицинска оценка с приемане в болница. 

Фекалната инконтиненция често е предизвикателство и това изисква внимателна оценка с Вашия гастроентеролог. Акушерската история с раждане с форцепс може да е от значение в някои случаи. В някои избрани случаи може да се има предвид нервна стимулация на аноректалния апарат. Физиотерапията на тазовото дъно също може да бъде полезна. 

Лечението на Вашия аноректум е съобразено с индивидуалните симптоми и откритите аномалии. Могат да се използват много различни лечения, които често са много ефективни. Практически промени, като повдигане на главата на леглото, могат да бъдат много полезни за незабавно облекчение. Може да страдате от диария и инконтиненция, лечението за това включва лоперамид и опиати. Може да са необходими по-специализирани лечения като трансанална  иригация (промивка), сакрална нервна стимулация, хирургия (напр. възстановяване на ректален пролапс).