Sclerodermia.org

Системна склероза и сърцето

Сърдечните заболявания стават по-чести с напредването на възрастта, така че не е изненадващо, че сърдечните заболявания често се срещат при хора, живеещи с това състояние. Системната склероза може също да засегне директно сърцето, поставяйки някои хора в много голям риск от сърдечни заболявания. 

Как е засегнато сърцето?

За повечето хора със системна склероза засягането на сърцето е толкова леко, че е много трудно да се установи дали е налице, или не. Много незначителното засягане на сърцето възпрепятства достигането на висока физическа актвност, но белодробните заболявания и мускулно-скелетните проблеми, причинени от системната склероза, така или иначе не дават възможност такива упражнения да се извършват. 

Сърдечна фиброза или белези на сърдечния мускул могат да бъдат открити при приблизително един на всеки пет души със системна склероза. Обикновено такива неща се забелязват само при сканиране и рядко положението може да стане толкова тежко, че сърцето да не може да се отпусне и да настъпи сърдечна недостатъчност. 

Разпространението на сърдечно засягане при склеродермия е трудно да се определи поради многобройните възможни сърдечни прояви, прилаганите диагностични инструменти и различните видове пациенти. 

Пет често срещани вида сърдечни заболявания при системна склероза са следните: 

  • Коронарна болест на сърцето – системната склероза може леко да увеличи риска от развитие на най-честата форма на сърдечно заболяване. Коронарната болест на сърцето причинява стенокардия, инфаркти и сърдечна недостатъчност. 
  • Системната склероза на сърцето е най-често срещаният тип сърдечно заболяване, причинено директно от системна склероза. Около един на всеки десет пациенти със системна склероза има високо кръвно налягане в белодробните артерии. Това увеличава работата за дясната страна на сърцето, което го кара да се удебели и евентуално да спре. 
  • Клапно сърдечно заболяване, особено аортна стеноза (стесняване на главната клапа, която контролира кръвния поток, напускащ сърцето към останалата част от тялото), е често срещано при възрастните хора. Изглежда, че се среща също толкова често при хора със системна склероза, колкото и всички останали. Симптомите са подобни на коронарната болест (по-горе), въпреки че е по-вероятно да настъпи загуба на съзнание. 
  • Хипертонична болест на сърцето – това се случва, когато сърцето трябва да работи по-усилено, за да се справи с високото кръвно налягане. Мускулът на сърцето е удебелен, което може да доведе до ритъмни проблеми (палпитации) и сърдечна недостатъчност. Високото кръвно налягане засяга почти 50% от хората на средна възраст и е по-често при системна склероза поради проблеми с бъбреците. 
  • Ритъмни проблеми – предсърдното мъждене (напълно неправилен сърдечен ритъм) е едно от най-честите ритъмни нарушения при възрастните хора и има тенденция да се развива там, където има фиброза на сърцето.  

 

Други сърдечни проблеми, които могат да възникнат, включват: 

  • Перикардни изливи – това е събиране на течност в торбичката, в която се намира сърцето. Рядко причинява проблеми. Може да се дължи на възпаление на лигавицата на перикардната торбичка или повишено налягане в сърцето. (например, когато сърцето реагира на високо кръвно налягане в белите дробове) 
  • Сърдечна фиброза или белези на сърдечния мускул се среща при около един на всеки пет души със системна склероза. Обикновено това се установява само по време на сканиране, но много рядко може да стане много тежко и да причини сърдечна недостатъчност. 
  • Болест на малките съдове – коронарната артериална болест засяга големите съдове на повърхността на сърцето. При системна склероза, малките съдове в сърдечния мускул също показват аномалии, които са по-склонни към спазми и неспособност да се отпуснат правилно. Това може да причини много малки области на увреждане, широко разпространени в сърцето, което води до малко по-слабо сърце и забавена релаксация. 
  • Миокардит – понякога възниква възпаление в сърцето. Пациентите с миокардит имат симптоми на сърдечна недостатъчност и ритъмни проблеми. Това може да се установи сравнително лесно с кръвни тестове и сканиране и да се лекува с имуносупресивни лекарства