Sclerodermia.org

Постназален дрип

Постназалният дрип(задната хрема) възниква, когато излишната слуз – водниста или лепкава секреция – капе от задната част на носа в горната част на гърлото, известна като назофаринкса. Постназалният дрип  често се свързва с катар, което означава прекомерно натрупване на слуз, което се появява най-често в синусите, но може да засегне и гърлото, ушите или гърдите.

Слузта се произвежда от жлези, разположени в носа, гърлото и дихателните пътища, както и в храносмилателния тракт. Това обикновено е напълно нормален отговор на имунната система на тялото, за да овлажнява тези области, за да улови и унищожи чужди нашественици, като вируси и бактерии. В повечето случаи слузта от носа се смесва със слюнката и просто незабелязано капе по задната част на гърлото. Въпреки това, когато в носа се образува твърде много слуз или ако стане твърде гъста, тя или ще изтече през носа (течащ нос), или направо надолу по задната част на гърлото (постназално капене). Хората със склеродермия може да открият, че имат проблеми с постназалното изтичане поради промени, настъпващи вътре в носа, които могат да увеличат количеството на слузта, която се произвежда.

Какви са симптоми?

Хората с постназален дрип може да изпитват постоянна нужда да прочистват гърлото си. Тъй като слузта съдържа възпалителни елементи, които могат да причинят дразнене, често срещаните симптоми включват възпалено гърло, дрезгав глас и кашлица.

Задната хрема обикновено е по-забележима през нощта, особено когато сте легнали да спите. Възможните усложнения включват запушване на евстахиевата тръба, която свързва гърлото със средното ухо, което води до болезнена ушна инфекция. Ако проходите на синусите се блокират, постназалното капене може да причини развитие на инфекция на синусите.

От какво може да се получи?

Има редица причини, поради които жлезите в носа могат да произвеждат излишна слуз, включително следните:

  • Настинка и/или грип
  • Инфекции на синусите или синузит (възпаление на синусите)
  • Алергии като реакция към полени, животни или акари
  • Предмет, попаднал в носа (обикновено при дете)
  • Бременност
  • Лекарства (като лекарства за кръвно налягане и противозачатъчни хапчета)
  • Изкривена преграда (проблем със стената между двете ноздри); назален полип (месест оток в носа), причина за който може да е склеродермия; или други физически проблеми в носа
  • Ниски температури, прекомерна сухота или промени във времето
  • Пикантни храни и други хранителни задействания
  • Изпарения, произведени от почистващи продукти, парфюми, дим и други химикали и дразнители

Задната хрема обикновено е по-забележима през нощта, особено когато сте легнали да спите. Възможните усложнения включват запушване на евстахиевата тръба, която свързва гърлото със средното ухо, което води до болезнена ушна инфекция. Ако проходите на синусите се блокират, постназалното капене може да причини развитие на инфекция на синусите.

Как може да се излекува?

Възможностите за лечение на постназалния дрип ще зависят от причината. Често проблемът ще изчезне от само себе си, без да е необходимо медицинско лечение. Антихистамините и деконгестантите могат да бъдат полезни в случаи на вирусна инфекция, синузит или алергии, въпреки че деконгестантите са подходящи само за краткотрайно облекчение. Алергичните симптоми също могат да бъдат облекчени с помощта на спрейове за нос и стероидни лекарства.

Можете също така да използвате овлажнител или изпарител, за да овлажните въздуха или да опитате да вдишвате пара от съд с гореща вода (не трябва да ври). Като подпирате възглавниците си, за да повдигнете главата си, когато спите през нощта, е по-малко вероятно слузта да остане в задната част на гърлото Ви и да причини допълнително дразнене.

За да намалите постназалния дрип, предизвикано от алергии:

  • Помислете за използване на антиалергични калъфи, за да защитите възглавниците и матрака си
  • Изперете всички чаршафи, завивки, калъфки за възглавници и калъфи за матраци в гореща вода
  • Избърсвайте прахта и пускайте прахосмукачка често, като използвате HEPA въздушни филтри в прахосмукачката

Ако слузта има неприятна или необичайна миризма, развиете треска или хрипове или ако симптомите продължават повече от 10 дни, потърсете медицински съвет, за да изключите други причини, като бактериална инфекция. Потърсете незабавен медицински съвет, ако има кръв в слузта.

Ако задната хрема продължава, личният Ви лекар може да поиска да проучи дали алергия или назален полип може да е причината. Изплакване на носа с физиологичен разтвор може да се използва за премахване на всякакви алергени и е безопасен вариант за бебета. Назален спрей, съдържащ кортикостероиди, може да се използва за намаляване на възпалението, свързано с алергии, и може също да бъде ефективен при свиване на по-малки носни полипи, въпреки че големите може да изискват операция.

Когато използвате спрей за нос, уверете се, че следвате инструкциите, за да сте сигурни, че лекарството действа възможно най-ефективно. Първо трябва да издухате носа си, за да го изчистите, и да наведете главата си надолу, гледайки към краката си. Внимавайте да не вдишвате, когато приемате спрея, тъй като тогава той ще влезе в гърлото Ви, вместо да остане в носа Ви.

Как постназалният дрип може да бъде свързан със склеродермия?

Някои хора, живеещи със склеродермия, също установяват, че имат постназален дрип. Професор Крис Дентън обяснява това по-подробно:

“Има няколко възможни начина, по които постназалният дрип може да бъде свързан със склеродермия. Назалните симптоми са често срещани при склеродермия и вероятно отразяват ефекта на склеродермията върху лигавичните повърхности в по-общ план. Въпреки че механизмът е неясен, количеството и качеството на лигавичните секрети обикновено са намалени при склеродермия и водят до сухота на устата, очите и горните дихателни пътища. Това е една от причините за склеродермията пациентите могат да забележат промяна или дрезгав глас.”

„Склеродермията може да причини промяна в лигавицата на носа, което също може да доведе до известна степен до възпаление или локална инфекция и това може да допринесе за постназално изтичане. Освен това може да има значение променена регулация на кръвоносните съдове и нервите. Повишеното кръвоснабдяване на носната лигавица може да доведе до повишена секреция и това може да бъде свързано със съдова нестабилност, както се наблюдава при склеродермия. Не бих препоръчал каквото и да е конкретно лекарство, без да го обсъдите с Вашия лекар, тъй като някои от тях работят чрез намаляване на назалните секрети и това може да влоши симптомите, вместо да бъде полезно.”

Задната хрема обикновено е по-забележима през нощта, особено когато сте легнали да спите. Възможните усложнения включват запушване на евстахиевата тръба, която свързва гърлото със средното ухо, което води до болезнена ушна инфекция. Ако проходите на синусите се блокират, постназалното капене може да причини развитие на инфекция на синусите.

Ето какво споделят някои пациенти по въпроса:

„Имам склеродермия и болест на Рейно и през зимата получавам постоянно задна хрема, особено през нощта – чувал съм, че се дължи на нервите, контролиращи притока на кръв към лигавицата на носа.“